Na co zwracać uwagę przy wyborze materiałów nawierzchniowych

Kostki brukowe oraz płyty betonowe lub ceramiczne to sprawdzone sposoby na realizację przydomowych nawierzchni. Chętnie stosowane na ścieżkach, chodnikach, podjazdach czy tarasach, oferują bogactwo formatów, kolorów i wzorów, dzięki czemu łatwo znaleźć design najlepiej pasujący do stylistyki naszego otoczenia. W trakcie poszukiwań warto odpowiedzieć sobie jednak na kilka podstawowych pytań dotyczących przyszłej aranżacji.

Jak będziemy użytkować?

Pamiętajmy, że niektóre miejsca wymagają użycia elementów o określonej wytrzymałości na obciążenia lub inne czynniki. Podjazd to nie taras, więc nie sprawdzą się na nim cienkie, duże płyty. Zastosujemy tu mniejsze kostki o grubości  6-8 cm (dla ruchu pojazdów lekkich) lub nawet 8-10 cm (dla pojazdów powyżej 3,5 t). Na wspomniany taras możemy natomiast wybrać elementy z gresu porcelanowego, które dzięki takim walorom, jak odporność na wilgoć oraz działanie środków chemicznych czy bardzo niska nasiąkliwość, z powodzeniem będą opierać się niepożądanym efektom naszego grillowania i innych sytuacji, gdy plamimy, kruszymy, brudzimy.

Jak będziemy pielęgnować 

Sprawdźmy też, czy wybrane produkty wymagają dodatkowych zabiegów konserwacyjnych i pielęgnacyjnych. Przykładowo, jeśli konieczna jest impregnacja, jak w przypadku elementów wet-cast, wykonajmy ją wskazanym przez producenta preparatem.

Czy nawierzchnie są przyjazne środowisku?

Dbajmy o środowisko zawsze, gdy jest to możliwe, więc również przy aranżowaniu przydomowej przestrzeni. Planując realizację podjazdu, dziedzińca czy ścieżki, możemy np. postawić na kostki ażurowe, które dzięki specjalnym wolnym przestrzeniom między ściankami, zapewniają swobodny odpływ wody opadowej do gruntu (tzw. powierzchnie przepuszczające wody) i umożliwiają stworzenie powierzchni biologicznie czynnej, czyli z naturalną wegetacją roślin.

Jak wygląda otoczenie

Spodobał nam się jakiś kolor? Zaintrygowała nas naturalna struktura? Kształt zrobił wrażenie? Znakomicie. Weźmy jednak też pod uwagę, by materiał nawierzchniowy dobrze komponował się wizualnie z pozostałą częścią przydomowej aranżacji. Nie musimy oczywiście zawsze stawiać na jednolity wygląd np. płyt tarasowych i elewacji budynku. Ważne jest, by całościowy efekt po prostu nam się podobał.

A co z montażem?

Szczególnie w przypadku ceramicznych płyt tarasowych bogactwo dostępnego designu idzie w parze z szeroką paletą technik montażowych. Już na etapie wybierania produktów zapoznajmy się z możliwymi opcjami, by wybrać metodę, która nam najbardziej odpowiada, a jednocześnie pasuje do specyfiki produktu i warunków na posesji. To też dobry moment, by kupić ewentualne akcesoria niezbędne do zrealizowania projektu od A do Z, jak zaprawę i szlam sczepny w przypadku systemu drenarskiego lub wsporniki dla tarasu wentylowanego.