Szykujemy nawierzchnie na zimę

Szykujemy nawierzchnie na zimę1

W ogródku widać coraz mniej warzyw, z kolei drewutnia po brzegi wypełniona jest opałem. Drzewa natomiast powoli szykują się, by pokryć powierzchnie wokół domu dywanem z liści… Brzmi znajomo? Czy powinniśmy specjalnie przygotowywać nasze ścieżki, podjazdy i inne strefy utwardzone betonowymi elementami, na nadejście sezonu jesienno-zimowego?

Pielęgnacja na bieżąco…

Zacznijmy od tego, że o ciągi komunikacyjne wokół domu najlepiej jest dbać, podobnie jak o podłogi w kuchni czy salonie, przez cały rok. Na szczęście w przypadku betonu nie wiąże się to ze skomplikowanymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Przede wszystkim wskazane jest bieżące usuwanie wszelkich zabrudzeń – zamiatanie piasku, trawy, liści, kamyków, wycieranie plam itp.

…i okresowo

Co jakiś czas, np. właśnie na zakończenie sezonu letniego, warto porządnie umyć całą powierzchnię wodą, używając do tego myjki ciśnieniowej z końcówką rotacyjną. Jeśli trafimy na trudniejsze do usunięcia plamy, sięgnijmy po wsparcie w postaci mieszanki wody i płynu do mycia naczyń, w proporcji 3:1. Gdy mamy do czynienia ze śladami po oleju z silnika samochodowego i chcemy użyć agresywniejszych środków chemicznych, zapoznajmy się dokładnie z ich przeznaczeniem, a następnie wykonajmy próbę na niewielkim, najlepiej mało widocznym fragmencie. Na takie sytuacje dobrze też prewencyjnie zostawiać sobie rezerwę kostek niewykorzystanych podczas układania. Dzięki specjalnym chwytakom często łatwiej jest wymienić niż wyczyścić nieestetyczny element.

Fugi też są ważne

Przy okazji okresowych prac pielęgnacyjnych pamiętajmy także o zajęciu się przestrzeniami między kostkami. Przede wszystkim pozbądźmy się nieestetycznych chwastów, które lubią zagnieżdżać się szczególnie w zaniedbywanych na co dzień miejscach. Ważne jest też uzupełnienie ewentualnych ubytków w spoinach, bo bieżące użytkowanie oraz oddziaływanie zewnętrznych warunków (wiatr, deszcz) powodują stopniowe usuwanie takich materiałów fugujących, jak piasek.

Niezbędna ochrona

Betonowe kostki i płyty często wymagają impregnacji. Zabezpieczamy je więc odpowiednim preparatem już w momencie realizacji naszych nawierzchni. Pamiętajmy jednak, że w zależności od stopnia ich eksploatacji, czynność ta wymaga powtórzenia po jakimś czasie – od kilku miesięcy do kilku lat. Nadchodząca jesień to dobry moment na takie prace. Pokrycie ścieżki czy tarasu specjalną warstwą impregnatu zwiększa ich mrozoodporność, redukuje wchłanianie wody i innych płynów, chroni przed blaknięciem, ogranicza powstawanie wykwitów, utrudnia wzrost mchów i chwastów. Ciekawym rozwiązaniem może być też użycie środka do renowacji betonu, który obok właściwości ochronnych, służy także do odświeżenia koloru na powierzchni.

A gdy przyjdą większe mrozy?

Ostanie lata trudno nazwać okresem mroźnych, białych zim. Jeśli jednak taki rok nadejdzie i wokół domu zrobi się biało, uważajmy, by przy udrażnianiu ciągów komunikacyjnych nie uszkodzić kostek. Unikajmy więc stosowania ostrych, metalowych narzędzi do odśnieżania i odladzania.

Szykujemy nawierzchnie na zimę2

Ogród przez cały rok

Każda pora roku ma swój urok, z którego warto korzystać, spędzając czas na powietrzu. Odpowiednie ubranie, przenośna instalacja grzewcza, gorąca herbata oraz nastrojowe oświetlenie sprawią, że nawet chłodne, ponure dni nabiorą blasku, a nasz ogród będzie ulubioną strefą relaksu także jesienią i zimą. Cieszmy się swoim otoczeniem.